Hiç bilmediğiniz bir sektöre giriyorsunuz. Sizi heveslendiren başlıca olaylar sağda solda duyduğunuz dolar üzerinden yapılmış satışlar. Merak saldınız ve kafanızda ilk uyanan fikir doğal olarak 5-10 dolara mal olan bir şey nasıl oluyor da yeri geliyor binlerce dolar yeri geliyor milyonlarca dolar ediyor oldu. Eğer sağınızda solunuzda bu işle kıyısından köşesinden uğraşan bir kaç domain satmış biri de varsa büyük heveslere kapılmanız olası.


Belki bu yazı vasıtası ile sizleri birazcık bilgilendirmiş, biraz uyarmış, bir nebze de doğru yolu göstermiş olurum. Önce bazı uyarılarla başlayalım, buyrunuz;


1- Domaincilik bir açıdan kumarbazlığa benzer. Nasılki kumarda herkes kazandığı zaman anlatıp durur, kaybettiklerini hiç söylemezse, domaincilikte de herkes satışlarını söyler, ellerinde tuttukları senelerdir satamadıkları, her sene para verdikleri domainleri söylemezler. Hatrı sayılır paraya aldıkları ve sonrasında satamadıkları domainleri ama inatla yenilemeye devam ettikleri domainleri saymazlar.


2- Domaincilik bir başka açıdan bal satıcılığına benzer. Nasılki her balcının balı en iyisi, diğerlerinin hepsi sahte ise domain sahiplerinde de durum böyledir. En iyi domain kendilerindekidir, allar pullar, yüksek fiyatlar ister, gerekirse küstah olurlar.


3- Domaincilikte 50liraya aldığınız bir domaini bir anda 1000,5000 hatta 50000 liraya satamazsınız. Bu düşünceyi kafanızdan tamamen çıkarmanız gerekli. Dünya üzerinde hiç bir meslek böyle bir karla çalışamaz. Ha ayda yılda bir dünyanın bir yerinde bu veya buna benzer bir satış haberi görebilirsiniz. Bu satışı yapan, ya ultra şanslıdır, ya yalan söylüyordur, ya da işini herkesten iyi bilecek şekilde bilgilidir ve araştırmacı, takipçidir. Şansına güvenmeyen ve yalan söylemeyen bir insansanız size yapılacak tek şey kalıyor, o da: BİLGİ SAHİBİ OLMAK!


Zira hiç bilginizin olmadığı, bilgi kaynaklarının sınırlı olduğu, bilgi sahiplerinin de çok fazla bilgisini paylaşmadığı bir sektördesiniz. Nasıl ki uzun seneler tıp eğitimi almadan doktorluk yapamazsanız, bu işte de bilgi sahibi olmadan kar elde etmeniz mümkün değil. Karşıdan ameliyat yapan doktora “Napıyor ki? Kesiyor,dikiyor, kolayca yaptı işte” diyemezseniz, size kolay gelse de her domain satışının arkasında bir bilgi birikimi gereksinimi olduğunu unutmayın.


4- Sadece bilgi sahibi olmanın yetmediği bir sektör üstelik bu. Bilgi sahibi olmak kadar takipçiliğin, zaman ayırmanın, pazarlamanın, doğru tercihler yapmanın ve hatalarda çabuk dönmenin de bir o kadar elzem olduğu bir sektör. Ülkemiz açısından belli başlı isimler dışında domainciliği ev geçindiren iş olarak yapmak kolay değil. Ben ve benim gibi pek çok insan kendi mesleğinin yanında bu işi bir ek gelir düşüncesi veya hobi olarak veya ilerideki projesine yardım amaçlı yapıyor. Zarar etmemek bu işin en temel koşullarından biri, önce zarar etmeyin, doğru planlama yapın ve sabırlı olun. Bu işe zaman ayırın, sanal borsa misali, karışmadan takip ederek sektörü gözlemleyin. Yeterince gözlem ile doğru fırsat geldiğinde zaten anlayacaksınız.


5- .com uzantı ve jenerik (ek almamış sözlük kelimeleri) temel hedefleriniz olmalı. Güzel kelime kombinasyonlarını takip edin. Benzer özelliklerdeki domainlerin önceki satış fiyatlarına bakın. Domainin hitap ettiği sektörün para kazanabilitesini kafanızda tartın. Domain işiyle alakalı forumları takip edin, bilgili kişilerin sosyal medya hesaplarına bakın, sorular sorun, meraklı olun. Yabancı kaynakları okuyun. İngilizce bilmemek bahane değil, google translate ile makaleleri gayet anlaşılabilir hale getirebilirsiniz.


6- Bir domaine talip olurken, mutlaka kendi fikriniz olsun. Bu domain bence şu yüzden şu para eder diyebilme yetisine sahip olun. Satıcılarla tabii ki muhattap olacaksınız, tabii ki size bir fiyat sunacaklar, ama siz bilgi sahibi olmazsanız tamamen satıcının ağına düşersiniz. En büyük hatalardan biri satıcılara fiyat konusunda tepki göstermektir. Ben de dahil her domainci zamanında bunu yapmıştır. Küstahlık hem alıcı hem satıcı da olabiliyor. Şunu unutmayın ki malı isteyen sizsiniz ve mal sahibi karşıdaki. Almanın yolu satıcıyı ikna etmekten geçiyor, bunu da küstahlıkla yapamazsınız.


7- Domain alırken ve satarken seçtiğiniz yol, kısa vadede kar etmek de olabilir, orta-uzun vadede kar etmek de olabilir. Bu iki yolun da temelinde pazarlama yatmakta. Elinizde bir ürün var ve bunu pazarlamanız gerekmekte. Eskimiş teknolojiler de olsa, telefon, eposta, ilan verme gibi pazarlama yöntemlerinden korkmayın. Elinizdeki domainin turşusunu kurmamak için pazarlama şart. Ha tabii ki herkesin gıptayla baktığı imrenilen bir domaininiz vardır o zaman beklemeyi tercih edebilirsiniz. Fakat sektörün %95’inde bu tip değerli domainler yok.


8- Evinize süs eşyası almadığınızın farkına varın. Sadece “Aaa bunu beğendim” diye domain alınmaz. Sadece size güzel geldi diye domain almanın sonucu hüsrandır. Kriterleriniz, bilginiz, araştırmacılığınız olmalı. Bir zevk nesnesi değil, bir ticari ürün alıyorsunuz. Amacınız satış veya proje. Bunu unutmayın lütfen. Konu tekrar fikir almaya ve araştırmaya geliyor.


9- Bu piyasada düzenli para kazancı sahibi olabilmek önemli. Neyi almanız veya almamanız gerektiğini bilmeniz şart. Aldığınız domaini fiyatlandırabilmeniz ve pazarlayabilmeniz şart. Vurgun yapayım bir anda para kazanayım düşüncesini taşıyıp da para kaybetmeyen kimseyi görmedim. Bu yazıyı okuyan kişilerin %90’ından daha tecrübeliyim domain sektöründe. Eğer siz benden az tecrübeli %90’ın arasındaysanız lütfen şu önerimi dikkate alın: VURGUN! hayaliniz varsa kesinlikle kaybedeceksiniz.


10- Hep kötümser olmaya da gerek yok, az bilinen sektör bir sürü fırsat demektir, bu da salim bir şekilde aklınızda olsun. Bir çok alt tipi olan bir sektör bu; kısa, numerik, anlamlı-anlamsız, değişik uzantılar vs. Bunların hepsi farklı bir kapı ve bu kapılardan girebilmek için öncelikle en az risksiz domainlere yönelin, işin içinde pişin. Hazır olduğunuzu anladığınızda farklı yatırımlar yaparsınız. Eğer kendinize bir şans istiyorsanız şunu unutmayın: “ŞANS HAZIR OLANLARA GÖRÜNÜR”.


Tüm yazdıklarımın temelinde şu var: BİLGİ EDİNİN, ARAŞTIRIN, AKILLICA HAREKET EDİN VE SABIRLI OLUN.
Önümüzdeki dönemde bu bilgi edinme kaynaklarını da yazacağım, lütfen takipte kalının. Sağlıcakla.

Not: Bu yazının devamı da gelecek, herşey bitti sanmayın :)