Domainlerin değerlemesi açısından pek çok faktör sözkonusu. Bu faktörler içersinde en önemlilerden biri domainin hitap ettiği sektör. Bu yazıca tamamen kendi fikirlerime göre sektörel değerlilik kriterlerinden bahsedeceğim. Pek tabii ki görüşlerim okuyucular ile aynı olmayabilir. Fakat bu yazıdaki amaç bir farkındalık oluşturmak. Buyrunuz;

 

domain importance

-Direkt satış (ürün satışı) potansiyeli
Direkt ürün satışı önemli bir kazanç kaynağı. Pek çok domaine değer katan da ürün satışı yapılabilecek bir sektöre hitap etmesi. Potansiyel domain alıcısının kendi elinde tuttuğu ürünleri satabilmek için bir websitesine ihtiyacı varsa, kısa sürede domain fiyatını satışlardan çıkarması olası.


-Komisyonlu direkt satış potansiyeli
Direkt ürün satışı ile aynı veya daha yüksek önemde. Domainin bu tip sektöre hitap etmesi kesinlikle değer kazandırıyor. Direkt satışa göre daha yüksek önemde diye düşünmemin temeli şu; komisyonlu satış yapan bir internet sitesi, elinde ürün bulundurmayacaktır. Eğer fiziki ürün üstüne kurulu bir yapı ise, elinde ürün bulundurmayacağı için stok, çalışan gibi unsurlardan feragat edebilir. Ve bu tip sektörlerde rekabet daha yüksek olduğundan dolayı, ön plana çıkma açısından domaine yapacağı yatırım daha fazla olabilir.


-Üyelikten para kazanabilme
Bir başka satış ve para kazanma yöntemi. Direkt veya komisyonlu satış kadar önemli. Üyelikten para kazanma unsuru içerisine içerik sitelerinin de girdiğini belirtmek isterim. Bu yüzden geniş bir havuza hitap edebiliyor.


-Reklam alabilme potansiyeli
Rekabetin fazla olduğu sektörler öne çıkabilmek için reklama ihtiyaç duyarlar. Rekalm alabilme potansiyelini öğrenebilmek için adwords keyword tool önemli bir araç. Benzer şekilde çalışan domainizin hitap ettiği sektördeki reklam (tıklanma, gösterim, etkileşim vb.) fiyatlarını bilmeniz önemli.


-Aranma hacmi
Burada bir ikilem söz konusu. Aranma hacminin yüksek olması genel olarak o sektör ile alakalı çok fazla websitesi olduğunu ve dolayısıyla çok fazla rekabetin olduğunu gösterir. Fakat aranma hacmi dar ise o zaman da elinizdeki iyi domainin değeri daha da fazla olacaktır. Aranma hacmi yüksekliği, vasat ve kötü domainlerin iş yapmasını sağlayabilirken, aranma hacmi düşüklüğü ise iyi domainin daha fazla iş yapmasını sağlar.


-Sürekli ihtiyaç veya dönemsel ihtiyaç
Sunulabilecek ürüne olan ihtiyaç acaba hayatta bir kere mi lazım olacak, yoksa sürekli olarak mı alınmalı? Göz önünde bulundurulması gereken parametrelerden birisi. Mesela Covid-19 dönemini ele alalım. Maske satışı üzerine kurulu bir site sadece bu salgın zamanlarında hizmet edecek, sonrasında popülaritesini yitirecektir. Fakat kadınlara yönelik bir giyim sitesi her zaman iş görecektir.


-İhtiyaç mecburiyeti
Sunulan ürün hayati mi değil mi? Önemli sorulardan bir tanesi. Hayati ürünler daha doğrusu alınması şart olan ürünler tabii ki daha değerli bir sektör oluşturur. Mesela çocuk bezi. Hayati olmayan ürüne örnek ise doğal yiyecekler olabilir. Alınması şart olan ürünlere hitap eden domainler haliyle daha değerli olacaktır.


-Sektörün hitap ettiği alım gücü
Lüks sektörler gibi yüksek alım gücüne hitap eden sektörlerde insanların daha alışveriş yaptığını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat şunu unutmayın ki yüksek alım gücü, yüksek fiyatlı ürün alımı demektir. Bu konuda istatistiki bilgim olmasa da yüksek alım gücüne hitap eden domainlere +1 değer verme düşüncesindeyim.


-Rakip miktarı
Rakip miktarı piyasanın doygunluğunu belirler. Rakiplerin fazla olduğu sektörlerde vasat altı domainlere yatırım yapmanız zararınıza olabilir. Bu tip sektörlerde 2-3 tane vasat ve altı domain alacağınıza, 1 tane daha yüksek kalitede domain alın. Hem satış hem de kar marjı olarak daha doğru olacaktır.

Son olarak domain yatırımı açısından sektörün değerlilikleri(tamamen kendi görüşüm);
Yüksek değerli sektörler;
Kadın, giyim, bebek,bilet, tatil, sigorta, kitap

Orta değerli sektörler;
Oyuncu, coğrafi, finans, doğal ürün, kredi, araba

Düşük değerli sektörler;
Sağlık, oyun, sohbet, film